Sposoby na dobre samopoczucie

Sposoby na dobre samopoczucie

Sposoby na dobre samopoczucie

Każdy z nas czuje się czasem przybity, bez sił, energii i chęci do działania. Często o nasze gorsze samopoczucie obwiniamy stres czy pogodę, szczególnie gdy męczą nas także objawy takie, jak ból głowy czy osłabienie. Niektórym wystarczy wieczór spędzony pod kocem z ciepłym napojem i noc dobrego snu, innym natomiast gorsze samopoczucie dokucza dłużej i częściej, co rodzi pytania – jakie są sposoby na lepsze samopoczucie?

Co to znaczy dobre samopoczucie?

Dobre samopoczucie to stan, w którym czujemy energię do działania i mamy dobry humor. Jesteśmy zmotywowani, oddani pracy i rodzinie, rozwijamy swoje pasje. Gdy pojawia się gorsze samopoczucie, możemy czuć się osłabieni, mieć bóle głowy i problemy z nabraniem siły do działania, a większość dnia najchętniej spędzalibyśmy na kanapie przykryci kocem, nic nam się nie chce, czujemy się zestresowani lub przybici.

Warto mieć na uwadze to, że istnieją też choroby psychiczne. Każdemu zdarza się gorszy dzień lub stresujący okres, jednak gdy takie samopoczucie trwa dłużej, warto zmienić swój styl życia, a nawet odwiedzić lekarza i psychologa.

Złe samopoczucie skutkiem stresu i przemęczenia

Gorsze samopoczucie bardzo często jest skutkiem życia na wysokich obrotach, nadmiernego stresu i przemęczenia. Próbujemy żonglować między pracą, obowiązkami rodzinnymi i domowymi, samorozwojem i odpoczynkiem, często mając problemy z odpuszczaniem tego, co nas przerasta. Taka strategia prowadzi niestety do wypalenia i przemęczenia. Czujemy się gorzej i zaczynamy zaniedbywać swoje życie w każdej z dziedzin.

Co na dobre samopoczucie? Dobrze czasem przystanąć i pomyśleć nad priorytetami po to, by zrezygnować z mniej ważnych spraw na rzecz tych istotniejszych – i nadal mieć czas na odpoczynek i zadbanie o siebie.

Co zrobić żeby mieć dobre samopoczucie?

Nie ma uniwersalnego remedium na polepszenie swojego funkcjonowania – sposób na lepsze samopoczucie, który sprawdzi się u jednej osoby, niekoniecznie może zadziałać u innej. Istnieje jednak wiele możliwości, które możesz wypróbować. Na przykład:

1. Poprawmy swoje samopoczucie — ograniczmy stres

Kluczem dla ograniczenia stresu jest znalezienie zdrowego balansu życia zawodowego z życiem rodzinnym czy towarzyskim. Znajdź coś, czego robienie sprawia, że zapominasz o całym świecie – poświęcenie się hobby może skutecznie zredukować stres w innych dziedzinach życia. Oczywiście, jeżeli nie wiesz jakie masz hobby i czujesz pogubienie, to prawdopodobnie najlepszym krokiem to wizyta u psychologa. Zatrzymaj się, zwolnij – znajdź w ciągu tygodnia czas nie tylko na pracę i rodzinę, ale też na spokojną randkę z partnerem, domowe spa czy pogranie na konsoli (mając na uwadze by pasja nie stała się uzależnieniem).

Jeśli stres Cię przerasta i nie potrafisz sobie z nim poradzić, poszukaj pomocy u bliskich lub u specjalisty. Doraźnie możesz spróbować sprawdzonych metod redukcji stresu – ziół, uspokajających olejków czy po prostu przytulenia bliskiej osoby lub zwierzaka.

2. Sposoby na dobre samopoczucie – dbaj o swoje ciało

Jak mieć dobre samopoczucie? Przede wszystkim pamiętaj o starym powiedzeniu, że „w zdrowym ciele – zdrowy duch”! Zadbaj o swoje ciało, a od razu poczujesz się lepiej. Umów się do lekarza na coroczne badania profilaktyczne, by upewnić się, że Twoje złe samopoczucie nie jest skutkiem choroby, lub zachwiań proporcji składników krwi. Zacznij więcej spacerować i uprawiać regularnie jakiś sport, choćby to był kwadrans dziennie – ruch nie tylko działa dobrze na ciało i zdrowie, ale także na umysł. Weź długą kąpiel lub umów się na relaksujący masaż, by rozluźnić napięcia w ciele.

Jeszcze korzystniejszy niż masaż relaksacyjny z pewnością jest masaż tantryczny, który w odróżnieniu od masażu relaksacyjnego, jego efekty relaksowania są długoterminowe. Idź do fryzjera, barbera, kosmetyczki czy na manicure – widząc siebie jako zadbaną i atrakcyjną osobę również poczujesz się lepiej.

3. Zadbajmy o siebie — zracjonalizujmy dietę

Ważnym elementem dbania o siebie i o swoje samopoczucie jest dieta. Żyjesz na wysokich obrotach i nie masz czasu na wartościowy posiłek, a może jesz zbyt dużo fast foodów lub zajadasz stres słodyczami? Czas to zmienić. Dieta ma ogromny wpływ samopoczucie – niezdrowy posiłek może sprawić nam chwilową przyjemność, jednak regularna zdrowa dieta polepszy nasze samopoczucie długoterminowo.

Ograniczmy mięso, cukier, alkohol, smażone potrawy, przetworzone produkty, zastępując je warzywami, owocami i odpowiednim nawodnieniem, a na pewno zauważymy pozytywną zmianę w naszym samopoczuciu.

Pamiętajmy też o regularności posiłków i unikaniu tych produktów, które nasz organizm źle toleruje. Zadbajmy również o odpowiednią suplementację, najlepiej w porozumieniu z lekarzem – odpowiednie poziomy witamin i minerałów odgrywają również kluczową rolę w naszym samopoczuciu.

4. Ograniczmy używki, a poczujemy się lepiej

Coś na lepsze samopoczucie? Zdrowsze życie. Warto nie tylko zadbać o swoje ciało i dietę, ale także o odstawienie wszelkich używek. Postaraj się ograniczyć alkohol, tytoń, kawę, napoje energetyczne, cukier – wszystkie te produkty są mocno uzależniające, a także wpływają na nasz układ nerwowy, mogąc na dłuższą metę pogarszać nasze samopoczucie.

5. Odpowiednia jakość Twojego snu

Dobry sen jest jednym z kluczowych czynników mających wpływ na nasze dobre samopoczucie. Coś na lepsze samopoczucie i poprawę nastroju? Sen! Krótkie drzemki w ciągu dnia mogą naładować nas pozytywną energią, jednak najważniejszy jest sen nocny. Postaraj się spać 7-8 godzin w ciągu nocy. Jeśli masz problemy z zasypianiem, pobudkami w nocy czy z porannym wstawaniem, postaraj się zadbać o higienę snu. Kładź się zawsze o podobnej porze, a tuż przed snem ogranicz używanie urządzeń elektronicznych.

Nie jedz obfitych posiłków na kilka godzin przed położeniem się do łóżka. Zasłoń dobrze okna, zmień pościel na świeżą, przewietrz sypialnię i przypilnuj, by temperatura w pomieszczeniu oscylowała w okolicy 18 stopni. Pomóc może również osłona na oczy, zatyczki do uszu, uspokajająca muzyka czy łagodne olejki eteryczne.

6. Coś dla umysłu

Niemniej ważny od naszego ciała jest nasz umysł. To głównie od niego zależy nasze samopoczucie – dobre lub złe. Zadbanie o swój organizm poprzez odpowiednią dietę, ruch i sen stanowi podstawę dla dobrego działania naszej psychiki – by ugruntować tę bazę i „zbudować” sobie dobre samopoczucie, przydać się mogą także metody pracy z umysłem. Zaliczamy do nich na przykład medytację, techniki jogi, pracę z oddechem czy afirmacje. Przede wszystkim jednak znajdź to, co pomaga Tobie uspokoić myśli i odnaleźć w życiu radość oraz spokój.

Często wymieniane sposoby na dobre samopoczucie obejmują na przykład takie aktywności, jak: sport, pomaganie innym, uśmiechanie się, bliskość ukochanej osoby, seks, podejmowanie nowych wyzwań, zakup nowej garderoby czy perfum, weekendowa podróż, zmiana otoczenia, przemeblowanie, wieczór tylko dla siebie z książką i zapachowymi świecami, rozmowa z biskimi lub z terapeutą, odnalezienie nowej pasji.

Sposobów na lepsze samopoczucie jest wiele i dla każdego może sprawdzić się inny, łączy je jednak jedno – działają najlepiej, gdy stosuje się je regularnie. Zmiana nawyków, aktywność fizyczna, może pozytywnie wpłynąć na nas i poprawić samopoczucie w dłuższej perspektywie czasu. Masaż tantryczny z wieloletniego doświadczenia mogę potwierdzić, że też potrafi przyczyniać się do pozytywnych zmian w życiu codziennym.

Jeśli nie widzisz poprawy, możesz cierpieć na zaburzenia nastroju lub inne schorzenia, które wymagają leczenia – nie czekaj, poszukaj pomocy u specjalisty.


Tagi:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *