Masaż łechtaczki: korzyści zdrowotne i doświadczenia w Warszawie

Masaż łechtaczki: korzyści zdrowotne i doświadczenia w Warszawie

Masaż łechtaczki: korzyści zdrowotne i doświadczenia w Warszawie

Masaż łechtaczki, choć często postrzegany jako kontrowersyjny, oferuje szereg korzyści zdrowotnych, może być ważnym elementem terapii seksualnej oraz może również być bardzo przyjemną praktyką w zaciszu domowym. Przy właściwym podejściu i jasno określonych granicach, może pomóc kobietom w lepszym poznaniu własnego ciała i w leczeniu różnych dolegliwości – dolegliwości te, niekonieczne muszą się pojawiać jako dolegliwości natury seksualnej.

Masaż łechtaczki a masaż tantryczny i sesje uzdrawiania

Masaż łechtaczki bywa mylony z masażem tantrycznym, a czasem nawet z masażem erotycznym. Jednakże to trzy odrębne rodzaje praktyk. Jak już wielokrotnie podkreślałem w różnych artykułach, masaż tantryczny jest ceniony za swoje właściwości uzdrawiające. Podobnie, masaż łechtaczki również może stanowić element sesji uzdrawiania. Odpowiedź “czym jest masaż tantryczny” znajdziesz w artykule: https://www.anahatatantra.com/pl/masaz-tantryczny-opis-masazu-tantrycznego-na-czym-polega-jak-sie-wykonuje/.

Masaż tantryczny jest bardziej złożony i obejmuje całe ciało, mając na celu początkowe rozburzenie układu nerwowego, po czym następuje jego silna regulacja oraz ma miejsce wywołanie głębokiego stanu relaksu i pobudzenie energii życiowej zwaną kundalini. Z kolei masaż łechtaczki koncentruje się wyłącznie na jednym obszarze i może być wykorzystywany do celów terapeutycznych, w tym do poprawy samopoczucia, oraz w połączeniu z innymi terapiami jako wsparcie w leczeniu różnych dysfunkcji seksualnych, nie-seksualnych oraz do poprawy ogólnej wrażliwości, tj. zwiększenie wrażliwość, lub zmniejszenie nadwrażliwości. Ważne jest, aby kobieta przyjmująca masaż została wcześniej poinformowana o charakterze i możliwościach włączenia i wyłączenia masażu łechtaczki w trakcie sesji uzdrawiania, aby mogła wyrazić świadomą zgodę bez jakiegokolwiek ciśnienia ze strony terapeuty. Takie podejście pozwala na utrzymanie jasnych granic i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, co jest kluczowe dla efektywności terapeutycznej każdego rodzaju masażu.

Doświadczenia osób (opinie), które przyjmowały masaż

Wiele kobiet zgłasza, że masaż łechtaczki w połączeniu z masażem tantrycznym pomógł im przezwyciężyć trudności związane z brakiem orgazmu, a także przyczynił się do większego relaksu, zmniejszenia stresu, zwiększenia poczucia własnej wartości. Jednak doświadczenia te mogą być różnorodne:

“Na początku jeszcze zanim weszliśmy do świątyni czułam się nieco skrępowana, ale dzięki tej rozmowy początkowej (moje dopowiedziene: która trwała około godziny) jak tylko weszliśmy do Świątyni coś się nagle zmieniło. Poczułam się bezpiecznie. Podczas sesji zaczęłam odczuwać znaczne ulgi w napięciu i poprawę w mojej zdolności do odczuwania przyjemności jeszcze zanim w ogóle był dotyk miejsc intymnych!”

K.

Inna kobieta, A., powiedziała:

“Masaż nie zawsze był przyjemny, szczególnie na początku, gdy dotykaliśmy miejsc, które były dla mnie bardzo wrażliwe z powodu przeszłych doświadczeń. Jestem wdzięczna, ponieważ mnie zachęciłeś do stawiania granic… nauczyłam się, że mogę mówić ‘stop’, kiedy czuję, że to konieczne. To dało mi poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Starałam się oddychać tak jak powiedziałeś i na pewno to też mi pomogło.”

Inna kobieta napisała mi:

“Do tego miejsca ciągnęło mnie od dłuższego czasu, jednak mój ówczesny partner się na to nie zgodził, więc odpuściłam. Pojawiłam się dopiero po rozstaniu i cieszę się, że przyszłam ale szkoda że wcześniej nie umiałam postawić granic i przyjść.

Problem z którym przyszłam to jak się okazuje problem wielu kobiet, a nie tylko mój jak myślałam wczesniej – brak orgazmu.

Wiem, że jestem poraniona i poblokowana i z tego względu nie umiem i nie mogę go przeżywać. Chciałam od razu iść na sesje uzdrawiania, jednak najpierw zalecany był masaż tak też zrobiłam. Potrzebne było odblokowanie wielu części i o ile masaż nie przyniósł spektakularnych efektów o tyle druga sesja już tak! Trochę na skutek mojej “podświadomej” zmiany intencji podczas jej wypowiadania orgazm przyszedł zupełnie niespodziewanie pod koniec sesji;) Wiem też teraz, że to ja miałam rację że nie mam orgazmu, a nie seksuolog, który mi wmawiał że może go czuję, ale szukam czegoś więcej. Nieprawda!

To co chciałam wszystkim przekazać – słuchajcie siebie a nie innych:) Uzdrowienie jest możliwe i warto w tym kierunku podążać. Czego życzę sobie i wszystkim innym:)”

Inne przypadki zastosowania masażu łechtaczki

Masaż łechtaczki może być stosowany nie tylko jako element terapii seksualnej, ale również w przypadkach, takich jak:

  • Leczenie skutków menopauzy, takich jak suchość pochwy i obniżone libido (Barber, 2016)
  • Pomoc w przypadku bólu miednicy, oraz inne bóle, takie jak ból głowy (Hambach et all, 2013)
  • Redukcja napięcia emocjonalnego i psychicznego, często wynikającego z przewlekłego stresu (Bou Khalil, 2012; Alley & Diamond, 2020)

Masaż ten można stosować w zaciszu domowym. Niekoniecznie trzeba chodzić do terapeuty. Ale przynajmniej na początku warto się skonsultować ze specjalistą. Kiedy piszę specjalistą mam na myśli seksuolog oraz masażysta lub fizjoterapeuta, który ukończył/a kurs fizjoterapii dla pacjentów uroginekologicznych oraz specjalizuje się w psychotraumatologii lub seksuologii.

Badania nad masażem i technikami uważności

Potrzeba badań w zakresie leczenia dysfunkcji seksualnych u kobiet jest ogromna. Zalecane terapie, które są mniej lub bardziej konsekwentnie wspierane przez badania (Pereira, Arias-Carrión, Machado, Nardi, & Silva, 2013), obejmują m.in. sensate focus, podejście PLISSIT (udzielanie zgody, ograniczone informacje, specyficzne sugestie, a następnie intensywna terapia), terapię poznawczo-behawioralną (CBT), masturbację kierowaną, terapię par oraz podejścia oparte na uważności (Laan, Rellini, & Barnes, 2013). Trening uważności może zwiększyć świadomość odczuć cielesnych, co z kolei poprawia pożądanie i podniecenie seksualne (Brotto, Chivers, Millman, & Albert, 2016). Dlatego też bezosądowe podejście do oglądania własnych narządów płciowych może być kolejnym pomocnym aspektem technik uważności dla kobiet. Właśnie część takich technik, w połączeniu z pracą psychotraumatologiczną, korzystam we wsparciu kobiet z pochwicą, dla których najczęściej penetracja nie jest możliwa.

Poza tymi terapiami, rośnie zainteresowanie kobiet (z trudnościami w funkcjonowaniu seksualnym i bez nich) eksploracją kobiecej seksualności poza stereotypowym męskim doświadczeniem penetracyjnym. Istnieje wiele podejść oferujących pomoc kobietom w osiągnięciu bardziej satysfakcjonujących doświadczeń seksualnych. Skuteczność większości z tych podejść nie została dostatecznie zbadana. Są to często kursy online z instrukcjami i inspiracjami dla kobiet, jak bardziej skupić się na własnej przyjemności i eksplorować wyrażanie swojej indywidualnej seksualności (Weitkamp, Laues & Schnell, 2019).

Masaż łechtaczki może być cennym narzędziem w poprawie zdrowia i dobrostanu seksualnego, ale jego praktyka musi być zawsze otoczona odpowiednią opieką, profesjonalizmem i szacunkiem dla granic osobistych. Odpowiednio stosowany, może przyczynić się do lepszego zdrowia fizycznego i psychicznego, oferując korzyści wykraczające poza seksualność, wpływając na poprawę ogólnej jakości życia i samopoczucia.

Zapraszam do zapoznania z masażami oraz sesji, które wykonuję w Warszawie. W razie pytań, proszę napisz wiadomość poprzez formularz kontaktowy.

Referencje

Barber HR. Sexuality and the art of arousal in the geriatric woman. Clin Obstet Gynecol. 1996 Dec;39(4):970-3. doi: 10.1097/00003081-199612000-00025. PMID: 8934046.

Hambach A, Evers S, Summ O, Husstedt IW, Frese A. The impact of sexual activity on idiopathic headaches: an observational study. Cephalalgia. 2013 Apr;33(6):384-9. doi: 10.1177/0333102413476374. Epub 2013 Feb 19. PMID: 23430983.

Bou Khalil, R. (2012). P-1456 – Neurobiologic correlates between sexual activity and women’s mood. European Psychiatry, 27, 1. doi:10.1016/s0924-9338(12)75623-7 

Alley, J.C., Diamond, L.M. Oxytocin and Human Sexuality: Recent Developments. Curr Sex Health Rep 12, 182–185 (2020). https://doi.org/10.1007/s11930-020-00274-4

Weitkamp, K., Laues, M., & Schnell, T. (2019). “Practical self-love”—A qualitative interview study on women participating in Self:Cervix: an online sexual mindfulness and sensitivity course. Sexual and Relationship Therapy. DOI: 10.1080/14681994.2019.1696458

Pereira, Arias-Carrion, Machado, Nardi, & Silva, (2013). Zalecenia terapii seksualnych.

Brotto, Laan, Rellini, & Barnes, (2016). Uważność i jej wpływ na pożądanie seksualne.



Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *