Emocje zapisane w ciele – ich blokada i komunikacja z naszym ciałem

Emocje zapisane w ciele – ich blokada i komunikacja z naszym ciałem

Emocje zapisane w ciele – ich blokada i komunikacja z naszym ciałem

Emocje – każdy je zna ale nie każdy rozumie. Z emocjami pracujemy od najmłodszych lat. Uczymy dzieci rozpoznawać emocje i odpowiednio nimi zarządzać. Emocją, nad którą pracujemy najczęściej jest złość. Na przestrzeni lat zmienia się nasze postrzeganie emocji a także (całe szczęście) dajemy sobie “pozwolenie” na ich przeżywanie. Zmienia się to jednak powoli i często możemy spotkać się z komunikatem „chłopaki nie płaczą”, „przestań się mazać”, „przesadzasz” czy „ale Ty jesteś przewrażliwiona” aż po „trzeba być twardym”.

Nad emocjami i ich wpływem na nasze życie i zdrowie cały czas prowadzonych jest wiele badań, które coraz lepiej pomagają nam zrozumieć jak to wpływa na nas i nasze zachowanie. O tym, że emocje mają realny wpływ na nasz organizm świadczy choćby słynny już eksperyment badaczy z Finlandii, na podstawie którego opracowali mapę emocji. Pomógł on dowieść, że obszary ciała, które „uaktywniają się” w chwili odczuwania podstawowych emocji, są uniwersalne bez względu na przynależność etniczną czy kulturową. Mapa emocji w ciele pokazuje gdzie odczuwamy dane emocje.

W jaki sposób nasze ciało komunikuje emocje?

Jak odczuwamy emocje w ciele? Zastanów się co dzieje się z Twoim ciałem gdy czujesz złość. Być może robi Ci się gorąco, skóra staje się zaczerwieniona, mięśnie napinają się, oddech staje się płytki, serce bije szybciej a mięśnie same napinają się. Możliwe, że w chwili odczuwania złości Twoje ciało reaguje we wszystkich obszarach wymienionych powyżej. Tak. Właśnie tak, nasze ciało komunikuje emocje.

Mapa emocji w ludzkim ciele obrazuje główne obszary odczuwania emocji podstawowych oraz złożonych. Jeśli jesteś uważny na swoje ciało bez problemu wskażesz jak Twoje ciało komunikuje poszczególne emocje. Jak widzisz mówienie w takiej sytuacji „uspokój się” nie przyda się na wiele. Nie sposób wyłączyć emocji oraz ciała i przestać odczuwać daną emocję. Nie jest to również wskazane.

Emocje w ciele – informacja z układu nerwowego prosto do ciała

Emocja w naszym ciele czy mózgu? Gdzie powstają emocje to pytanie często zadawane przez wielu ludzi. Emocja to informacja z układu nerwowego przekazywana prosto do naszego ciała. Stąd właśnie odpowiedź organizmu na odczuwane w danej chwili emocje. Sama emocja to subiektywne doświadczenie wewnętrzne obejmujące zarówno strefę psychiczną jak i ciało. Odczuwanie jest ze sobą powiązane. Zatem możemy powiedzieć, że emocja powstaje w układzie nerwowym i jest przekazywana prosto do naszego ciała – stąd te wszystkie wymienione wyżej „objawy” danej emocji. W ten sposób tworzy się rumieniec na twarzy czy zaczynamy czuć ucisk w żołądku czyli emocje w brzuchu.

Jak emocje odkładają się w ciele?

Czy emocje w ciele człowieka mogą się odłożyć? Oczywiście i często widać to na pierwszy rzut oka. Gdy dana emocja często się powtarza to ciało układa się w nawykowe wzorce. Mięśnie mogą wtedy skracać się, pogrubiać inne są zakłócane przez tkankę łączną.

Może się stworzyć szczególna sylwetka powstała z nagromadzonych w ciele emocji. Złość, smutek czy cierpienie to część naszego życia która dotyka każdą osobę. Należy dać sobie możliwość przeżycia tych emocji i puszczenia ich wolno. Jeśli nie damy sobie takiej szansy, te emocje zostaną z nami odkładając się w ciele. Mapa emocji pokazuje gdzie najczęściej odczuwamy złość czy smutek. Pozwólmy sobie na to, pamiętając że nie ma złych uczuć.

Gdzie w ciele odczuwamy lęk?

Co czujecie gdy się boicie? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Lęk, jako jedna z trzech „złych” emocji jest przez nas bardzo mocno blokowana. Nie chcemy się bać. Emocje w ciele znajdują jednak swoje miejsce. I tak lęk, z reguły odczuwamy w klatce piersiowej oraz żołądku. Lęk usztywnia całe ciało, niejako sprawia że ono zastyga, czasem staje w gardle.

Każdy może odczuwać to na swój sposób, nie ma tu lepszych czy gorszych odpowiedzi. Tak jak i nie ma złych emocji. Warto jednak uświadamiać sobie gdzie odczuwamy dane emocje i pozwalać sobie na ich odczuwanie.

Gdzie w ciele gromadzi się stres?

Stres – odpowiedź naszego organizmu na zagrożenie. O stresie słyszymy często i dużo. Zdecydowanie jest to emocja (a dokładnej stan) najczęściej poruszana przez media. Nie bez powodu – znamy przecież skutki przewlekłego stresu. Choroby, które może stres wywołać są poważne. Stąd często jest on „bohaterem” artykułów. Czy stres może gromadzić się w ciele? Czytaj więcej o stresie w artykule o efektach medytacji.

Emocje w ciele człowieka gromadzą się jak najbardziej i stres do nich należy. Długotrwały stres najczęściej gromadzi się w mięśniach karku. Stąd bóle i napięcie mięśni u osób skarżących się na długotrwały stres. To oczywiście nie jedyne miejsce, jednak zdecydowanie najczęstsze. Drugim miejscem, w którym stres może nam się zgromadzić jest brzuch. Często przy sytuacjach stresujących pojawiają się problemy gastryczne, najczęściej za sprawą zaburzenia działania i regulacji układu nerwowego autonomicznego za sprawą nerwu błędnego.

Jakie emocje są w brzuchu?

W naszym brzuchu odczuwamy wiele różnych emocji. Emocje w ciele, mapa może nam pomóc je umiejscowić. Stres, strach, radość, obrzydzenie, smutek, zaskoczenie, złość, miłość, duma czy wstyd. Te wszystkie emocje odczuwamy przez nasz brzuch. Możemy odczuwać, gdyż u każdego człowieka może się to różnić – nie ma idealnej zasady kto gdzie odczuwa emocje w ciele. Ważne jest aby pozwolić je sobie czuć. Jak widzicie, emocje to nie tylko nasza głowa i nie tylko nasze subiektywne odczucia choć definicja emocji właśnie tak je określa.

Emocje z mózgu i układu nerwowego „przechodzą” na całe nasze ciało w zależności od tego co w danej chwili czujemy. Zbyt mocno skrywane emocje i nasz brak przyzwolenia na ich odczuwanie może powodować choroby psychosomatyczne, zmieniać naszą postawę ciała czy nienaturalnie napinać mięśnie. Nasze ciało to taka mapa emocji i czasem można z niego wyczytać wiele o naszej przeszłości czy dzieciństwie.

Ciało a emocje? Są ze sobą nierozerwalnie połączone i jedno wpływa na drugie. Warto dać sobie możliwość przeżywania wszystkich emocji i uważności na swoje ciało.


Tagi:

Comments

2 responses to “Emocje zapisane w ciele – ich blokada i komunikacja z naszym ciałem”

 1. Arekk87 says:

  Ciekawa treść, w szczególności ostatnie zdanie o nierozerwalnym połączeniu ciała i umysłu. Dopiero przed trzydziestką zorientowałem się jak duże znaczenie w uwalnianiu zablokowanych emocji ma ruch – od dziecka unikałem sportu, w szkołach nie chodziłem na WF’y i dopiero kiedy objawy się nasiliły nie do zniesienia w dorosłym życiu zrozumiałem, że coś poszło nie tak, nie mam kluczowych nawyków a ruch jest zdecydowanie potrzebny, chociaż ciężko mi się przyzwyczaić. Ciekawi mnie czy dla osób opornych (które nie lubią się ruszać), Twoim zdaniem, jakiś rodzaj masażu może częściowo zastąpić ćwiczenia w kontekście uwalnianych emocji? Pozdrawiam

  • masaztantrycznywarszawa says:

   Cześć, zastąpić ćwiczenia nie. Ale aktywować i częściowo rozwijać mięśnie tak. Ale te masaże potrafią być bardzo nieprzyjemne. Np. masaż izometryczny, którego się uczyłem kilka lat temu. Ten masaż polega uderzaniu mięśni w specyficzny sposób, podczas gdy mięśnie są w napięciu… zachowane muszą też być inne zmienne, ale nie o tym pytanie.

   Mam (chyba) już miałem wiotkie nadgarstki. Wystarczyło podniesienie czegoś ciężkiego i miałem gwarantowany ból nadgarstka na kilka dni. Od kiedy chodzę na siłowni regularnie nie mam bólu nadgarstek. Na początku na siłowni się pojawiał… po 1,5 miesiąca ćwiczeń już nie doświadczam bólu, robię póki co te same ćwiczenia, z jeszcze większymi ciężarami i nie ma już bólu.

   Ciekawe jest to, że ortopeda powiedział, że “to Pana natura”.
   Wygląda na to, że siłownia zmieniła naturę?!

   Polecam ruch, regularny. Sport, nie ekstremalny. Ten bezpieczniejszy. Najlepiej z trenerem/ką, żeby się nauczyć “właściwy i zdrowy sposób” . Trenerzy i regularność spotkań wpływa korzystnie na przyzwyczajenie się. Endorfiny które się wtedy wydzielają tworzą przyzwyczajenie, a nawet chęć do kolejnego treningu.

   Poleca,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *