Emocje zapisane w ciele – ich blokada i komunikacja z naszym ciałem

Emocje zapisane w ciele – ich blokada i komunikacja z naszym ciałem

Emocje zapisane w ciele – ich blokada i komunikacja z naszym ciałem

Emocje – każdy je zna ale nie każdy rozumie. Z emocjami pracujemy od najmłodszych lat. Uczymy dzieci rozpoznawać emocje i odpowiednio nimi zarządzać. Emocją, nad którą pracujemy najczęściej jest złość. Na przestrzeni lat zmienia się nasze postrzeganie emocji a także (całe szczęście) dajemy sobie “pozwolenie” na ich przeżywanie. Zmienia się to jednak powoli i często możemy spotkać się z komunikatem „chłopaki nie płaczą”, „przestań się mazać”, „przesadzasz” czy „ale Ty jesteś przewrażliwiona” aż po „trzeba być twardym”.

Nad emocjami i ich wpływem na nasze życie i zdrowie cały czas prowadzonych jest wiele badań, które coraz lepiej pomagają nam zrozumieć jak to wpływa na nas i nasze zachowanie. O tym, że emocje mają realny wpływ na nasz organizm świadczy choćby słynny już eksperyment badaczy z Finlandii, na podstawie którego opracowali mapę emocji. Pomógł on dowieść, że obszary ciała, które „uaktywniają się” w chwili odczuwania podstawowych emocji, są uniwersalne bez względu na przynależność etniczną czy kulturową. Mapa emocji w ciele pokazuje gdzie odczuwamy dane emocje.

W jaki sposób nasze ciało komunikuje emocje?

Jak odczuwamy emocje w ciele? Zastanów się co dzieje się z Twoim ciałem gdy czujesz złość. Być może robi Ci się gorąco, skóra staje się zaczerwieniona, mięśnie napinają się, oddech staje się płytki, serce bije szybciej a mięśnie same napinają się. Możliwe, że w chwili odczuwania złości Twoje ciało reaguje we wszystkich obszarach wymienionych powyżej. Tak. Właśnie tak, nasze ciało komunikuje emocje.

Mapa emocji w ludzkim ciele obrazuje główne obszary odczuwania emocji podstawowych oraz złożonych. Jeśli jesteś uważny na swoje ciało bez problemu wskażesz jak Twoje ciało komunikuje poszczególne emocje. Jak widzisz mówienie w takiej sytuacji „uspokój się” nie przyda się na wiele. Nie sposób wyłączyć emocji oraz ciała i przestać odczuwać daną emocję. Nie jest to również wskazane.

Emocje w ciele – informacja z układu nerwowego prosto do ciała

Emocja w naszym ciele czy mózgu? Gdzie powstają emocje to pytanie często zadawane przez wielu ludzi. Emocja to informacja z układu nerwowego przekazywana prosto do naszego ciała. Stąd właśnie odpowiedź organizmu na odczuwane w danej chwili emocje. Sama emocja to subiektywne doświadczenie wewnętrzne obejmujące zarówno strefę psychiczną jak i ciało. Odczuwanie jest ze sobą powiązane. Zatem możemy powiedzieć, że emocja powstaje w układzie nerwowym i jest przekazywana prosto do naszego ciała – stąd te wszystkie wymienione wyżej „objawy” danej emocji. W ten sposób tworzy się rumieniec na twarzy czy zaczynamy czuć ucisk w żołądku czyli emocje w brzuchu.

Jak emocje odkładają się w ciele?

Czy emocje w ciele człowieka mogą się odłożyć? Oczywiście i często widać to na pierwszy rzut oka. Gdy dana emocja często się powtarza to ciało układa się w nawykowe wzorce. Mięśnie mogą wtedy skracać się, pogrubiać inne są zakłócane przez tkankę łączną.

Może się stworzyć szczególna sylwetka powstała z nagromadzonych w ciele emocji. Złość, smutek czy cierpienie to część naszego życia która dotyka każdą osobę. Należy dać sobie możliwość przeżycia tych emocji i puszczenia ich wolno. Jeśli nie damy sobie takiej szansy, te emocje zostaną z nami odkładając się w ciele. Mapa emocji pokazuje gdzie najczęściej odczuwamy złość czy smutek. Pozwólmy sobie na to, pamiętając że nie ma złych uczuć.

Gdzie w ciele odczuwamy lęk?

Co czujecie gdy się boicie? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Lęk, jako jedna z trzech „złych” emocji jest przez nas bardzo mocno blokowana. Nie chcemy się bać. Emocje w ciele znajdują jednak swoje miejsce. I tak lęk, z reguły odczuwamy w klatce piersiowej oraz żołądku. Lęk usztywnia całe ciało, niejako sprawia że ono zastyga, czasem staje w gardle.

Każdy może odczuwać to na swój sposób, nie ma tu lepszych czy gorszych odpowiedzi. Tak jak i nie ma złych emocji. Warto jednak uświadamiać sobie gdzie odczuwamy dane emocje i pozwalać sobie na ich odczuwanie.

Gdzie w ciele gromadzi się stres?

Stres – odpowiedź naszego organizmu na zagrożenie. O stresie słyszymy często i dużo. Zdecydowanie jest to emocja (a dokładnej stan) najczęściej poruszana przez media. Nie bez powodu – znamy przecież skutki przewlekłego stresu. Choroby, które może stres wywołać są poważne. Stąd często jest on „bohaterem” artykułów. Czy stres może gromadzić się w ciele? Czytaj więcej o stresie w artykule o efektach medytacji.

Emocje w ciele człowieka gromadzą się jak najbardziej i stres do nich należy. Długotrwały stres najczęściej gromadzi się w mięśniach karku. Stąd bóle i napięcie mięśni u osób skarżących się na długotrwały stres. To oczywiście nie jedyne miejsce, jednak zdecydowanie najczęstsze. Drugim miejscem, w którym stres może nam się zgromadzić jest brzuch. Często przy sytuacjach stresujących pojawiają się problemy gastryczne, najczęściej za sprawą zaburzenia działania i regulacji układu nerwowego autonomicznego za sprawą nerwu błędnego.

Jakie emocje są w brzuchu?

W naszym brzuchu odczuwamy wiele różnych emocji. Emocje w ciele, mapa może nam pomóc je umiejscowić. Stres, strach, radość, obrzydzenie, smutek, zaskoczenie, złość, miłość, duma czy wstyd. Te wszystkie emocje odczuwamy przez nasz brzuch. Możemy odczuwać, gdyż u każdego człowieka może się to różnić – nie ma idealnej zasady kto gdzie odczuwa emocje w ciele. Ważne jest aby pozwolić je sobie czuć. Jak widzicie, emocje to nie tylko nasza głowa i nie tylko nasze subiektywne odczucia choć definicja emocji właśnie tak je określa.

Emocje z mózgu i układu nerwowego „przechodzą” na całe nasze ciało w zależności od tego co w danej chwili czujemy. Zbyt mocno skrywane emocje i nasz brak przyzwolenia na ich odczuwanie może powodować choroby psychosomatyczne, zmieniać naszą postawę ciała czy nienaturalnie napinać mięśnie. Nasze ciało to taka mapa emocji i czasem można z niego wyczytać wiele o naszej przeszłości czy dzieciństwie.

Ciało a emocje? Są ze sobą nierozerwalnie połączone i jedno wpływa na drugie. Warto dać sobie możliwość przeżywania wszystkich emocji i uważności na swoje ciało.


Tagi:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *