Masaż w ciąży – wszystko co powinnaś wiedzieć.

Masaż w ciąży – wszystko co powinnaś wiedzieć.

Masaż w ciąży – wszystko co powinnaś wiedzieć.

Ciąża to czas szczególny dla każdej przyszłej mamy nie tylko ze względu na aspekty psychologiczne związane z przyjściem na świat nowego członka rodziny ale przede wszystkim ze względu na zmiany zachodzące w naszym organizmie. Radość oraz ekscytacja miesza się z lękiem, obawami oraz niepewnością. Czyż najczęściej wyszukiwane w ciągu tych 9 miesięcy nie są hasła “czy w ciąży można….”, kto choć raz tego nie wpisał, niech pierwszy rzuci wyszukiwarką ;). Obawy o nowe życie, o to czy mu nie zaszkodzimy (choć czasem są bardzo mocno przerysowane) są słusznym i bardzo dobrym odruchem. Wiele rzeczy, produktów które mogą się wydawać zdrowe właśnie w tym szczególnym okresie mogą kobiecie bądź dziecku nie służyć lub wręcz szkodzić. No właśnie a czy masaż w ciąży jest dozwolony czy też nie? Odpowiem dziś na to pytanie.

Masaż

Samo pojęcie masażu jest pojęciem niezwykle szerokim. Masaż może być robiony przez partnera gdy po całym dniu bolą nogi, może być relaksacyjny ale może być też masaż sportowy, tantryczny czy również lomi lomi. Staram się Wam uświadamiać jak wiele jest rodzajów masażu ale też jak ważne jest prawidłowe wykonanie tego typu zabiegu. Czy jest to istotne? Szalenie! Pierwszym ważnym krokiem jest określenie jakiego rodzaju masażu potrzebujecie – z jakim problemem chcecie sobie poradzić i jakie rezultaty uzyskać. Możemy chcieć ulżyć sobie w bólu, poprawić sprawność czy po prostu usprawnić organizm. Wszelkie te tematy mieszczą się w zakresie wykonywania masażu. Te i wiele innych. Samo przygotowanie do masażu oznacza wybór zaufanego i profesjonalnego miejsca. Niestety, w tym przypadku czasem źle wykonany masaż może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czasem ciężko jest również wrócić do równowagi po źle wykonanym zabiegu a konsekwencje mogą się za nami ciągnąć latami. Właśnie z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie dobranie masażysty w ciąży. Kogoś kto zna temat nie tylko z google lecz jest gruntownie wykształcony w tej materii. Masażysta z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem jest kluczem przy jakimkolwiek masażu dal Twojego dobrego samopoczucia oraz dla osiągnięcia zamierzonych efektów. Skoro już wiemy, jak ważny jest masaż oraz jego wykonanie to rodzi się pytanie co z masażem w ciąży?

Masaż w ciąży, czy jest bezpieczny.

Wpisując w google hasło “masaż w ciąży” uzyskacie dużo odpowiedzi twierdzących. Wszelkie wyświetlane artykuły sugerują, że w okresie ciąży możecie śmiało korzystać z tego typu zabiegów. Chciałbym zauważyć, że to nie do końca prawda. Korzystanie z masażu w ciąży jest obwarowane wieloma warunkami i zasadami, które należy znać i ich przestrzegać. Zacznijmy od tego, że nie ma dostatecznie dużo badań w tym obszarze, aby można było jednoznacznie stwierdzić, czarno na białym tak czy nie. Czemu to takie ważne? W ciąży, wszelkie procedury medyczne czy też niemedyczne powinny być traktowane z ogromną ostrożnością. To, że nie ma na coś badań, nie oznacza, że można to stosować w tym szczególnym czasie.

Co wiemy?

W 1 i 3 trymestrze masaż nie jest wskazany. Dlaczego? W 1 trymestrze taki masaż, szczególnie przeprowadzony nieprofesjonalnie może uszkodzić płód. Fakt ten jest niezwykle trudny do udowodnienia, gdyż takie sytuacje nie należą do zero jedynkowych. Oczywiście na ten temat jest mało badań, bo byłoby to niebywale niehumanitarne, więc dane opierają się na występujących sytuacjach niezamierzonych. To tak jak z badaniem leków w ciąży, grupa kontrolna opiera się na osobach, które przyjmowały leki będąc w ciąży nieświadomie czy też z konieczności. Jak widzicie różni się to, od standardowych badań leków czy zabiegów wykonywanych na nie ciężarnych kobietach. Co za tym idzie, jeżeli płód zostanie uszkodzony podczas takiego masażu bardzo ciężko będzie udowodnić winę czy też jej brak masażystki. Jeżeli możemy uniknąć negatywnych skutków należy to zrobić. W 3 trymestrze natomiast, powinniśmy unikać masażu z powodu zwiększenia ryzyka zbyt dużego rozluźnienia mięśnia gładkiego mięśniówki macicy oraz innych mięśni wchodzących w skład tłoczni brzusznej i dna miednicy. Może to skutkować przedwczesnym porodem.

Jaki masaż w ciąży

W okresie ciąży możemy wykonywać masaż karku, kończyn górnych i dolnych jednak za zgodą lekarza prowadzącego ciążę. Zapewne to sformułowanie kobiety ciężarne znają bardzo dobrze i trzymają się go. Zawsze należy zapytać lekarza prowadzącego o jego zdanie w tym temacie gdyż każda ciąża i każdy organizm są inne. W różnych źródłach podane są różne informacje. W książce “Masaż klasyczny” Adama Zborowskiego widnieje informacja o masażu leczniczym, mianowicie że przeciwskazaniem do jego przeprowadzenia jest 1, 2 i 9 miesiąc ciąży. Ogólnie taki masaż jest wskazany podczas ciąży i połogu jednak po spełnieniu szeregu wskazań i przeciwskazań. Są też konkretne wskazówki co do samego masażu jak i pozycji w jakiej powinien być udzielany. W tej samej książce możemy znaleźć informację na temat masażu porodowego – jest to szczególny rodzaj masażu wykonywany podczas akcji porodowej, szczególnie podczas pierwszej fazy porodu. Pomaga on łagodzić ból, uspokaja i relaksuje. Inny rodzaj masażu zaczerpnięty z książki p. A. Zborowskiego to masaż profilaktyczny. Przeciwskazanie do tego typu masażu powłok brzusznych to 1 trymestr ciąży. W 2 i 3 trymestrze ciąży taki masaż jest dozwolony.

Należy starannie dobrać punkt jak i osobę, która będzie nam takiego masażu udzielała. Jak pisałem na początku masażem można również zaszkodzić a w ciąży te szkody mogą objąć nie tylko nasz organizm, ale również płód. Zmiany mogą być nieodwracalne. Ważne, aby mieć zaufanie i pewność, że osoba wykonująca masaż ma odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę popartą szkołą, kursami czy innymi dokumentami. W takiej sytuacji nie warto oszczędzać ani wybierać pierwsze lepsze. W końcu decydujemy się na masaż z jakiegoś powodu. Warto, aby spełnił on nasze oczekiwania i pomógł.


Tagi:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *